Kullanım ve Gizlilik

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyal idealmatematik.com internet sitesine aittir. İndirilmesi, çoğaltılması, yayınlanması yasaktır. İzinsiz kullanan, çoğaltan ve dağıtımını yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.

İnternet sitelerindeki web sayfalarının oluşturulmasında fiziksel emek ve zaman harcanması dışında zihinsel emek bulunduğu da yasa çerçevesinde net olarak belirtilmiştir. Bu durumda internet sayfaları da Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dahilindeki 1. maddede belirtilen şartları taşır ve “eser sahibinin hususiyetini taşıması” sayesinde diğer eserler kapsamından ayrı tutulsa bile yasadaki tüm şartlardan faydalanması doğal bir hal almıştır.

Burada koruma kapsamında olan sadece içerik olmamakta, grafik tasarım da koruma kapsamına alınmaktadır. Bunun yanısıra eser, bir endüstriyel tasarım olarak da değerlendirilebilir haldeyse Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dışındaki ilgili kanunlar tarafından da koruma altına alınmaktadır.

Bir internet sitesinde sadece içerik değil, bilgisayar yazılımı (HTML kaynak kodları da yasa dahilinde yazılım olarak nitelendirilmektedir) resim ve grafik tasarım eserleri yer almaktadır. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 2/1 nolu maddesinde “her biçim altında ifade edilen bilgisayar programları ve bir sonraki aşamada program sonucunu doğurması koşuluyla bunların hazırlık tasarımları” şeklinde yer alan ifade sayesinde HTML kodlar da “eser” olarak kabul görmektedir.

Our website is protected by DMC Firewall!